ROCZNIK z roku 1957 stanowi szczególną grupę wychowańców szkoły zwanej potocznie szkołą Górskiego. Naukę zaczynali w „Gimnazjum i Liceum pod wezw. św. Wojciecha Fundacja W. i A. Górskich”, a kończyli w „Państwowej Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Liceum”, nie mającej już patrona, jedynie – adres Smolna 30. Ich wyborem było to, że jednak nazywali się „Góralami” i czuli wychowankami szkoły Górskiego. A po latach, kiedy udało się nam reaktywować towarzystwo wychowanków, stali się aktywnymi jego członkami.
W 2017 roku grupa maturzystów tego rocznika obchodziła okrągły jubileusz 60-lecia otrzymania świadectw maturalnych. Donosiliśmy o tym w Komunikacie 2-2017. Zacytujmy tu wypowiedz jednego z nich Andrzeja Gierczyńskiego, wyjaśniającą ten fenomen identyfikacji z z naszą szkołą i gronem górszczaków, mimo wszystkich niesprzyjających temu okoliczności:
(…) przecież nosili przez trzy lata słynne czapki – „kepi wojska francuskiego”, przecież po 1948 roku nic się dla nich nie zmieniło – ci sami koledzy, ci sami nauczyciele; codziennie mijali na I piętrze popiersie swojego czcigodnego patrona . Większość z nas nie zdawała sobie sprawy, że mury „naszej budy” – to dawna przedwojenna szkoła im. Jana Zamoyskiego. Ale to tylko mury! Większość kadry nauczycielskiej i uczniów wywodziło się ze szkoły im. Górskiego – i tak się czuli!!