Na obchody 175. rocznicy urodzin Wojciecha Górskiego połączone z tradycyjnym Dniem Szkoły, ze strony naszego stowarzyszenia (TWSWG) wzięły udział tylko dwie osoby: Andrzej Bachański i piszący te słowa Wojciech Brański. Trudno nie skomentować tego, kiedy pamięta się, że dawnymi czasy reprezentacja nasza był zawsze liczna. Obecna sytuacja jest wynikiem naturalnego procesu wyczerpywania się starszych roczników przy braku napływu młodszych. na co wpływu nie mamy. Ale poza tą gnębiącą nas od dawna refleksją wszystko inne było dla nas bardzo miłe, a prowadzone w gabinecie pana Dyrektora Mirosława Patolety rozmowy dają podstawy do pewnego optymizmu. Bardzo była też nam miła obecność Pani Dyrektor Jolanty Liszyc, osoby, której zawdzięczmy to, że Wojciech Górski jest patronem szkoły.
Całkowitym zaskoczeniem było dla nas widzieć uczniów nie ubranych jak na sylwestrowy albo maturalny bal, ale noszących białe bluzki i ciemne granatowe spódniczki, to – dziewczynki, a chłopcy – białe koszule i dżinsy.
W I rzędzie od lewej: Andrzej :Bchański, Rafał Moskwa, Jolanta Lipszyc, nn, nn, dyr. Mirosław PataletaW akademii wziął udział burmistrz dzielnicy Bielany i wygłosił krótkie przemówienie wskazujące na to, że postać Wojciecha Górskiego i jego dokonania są mu bliskie. Wspomniał też o przygotowaniach do remontu budynku szkoły. Jest więc nadzieja, że wychowańcy doczekają się swojej izby, w której znalazło by miejsce archiwum szkoły i stowarzyszenia. Ponieważ Mietek Metler współpracujący ze mną przy pisaniu i redagowaniu materiałów do strony www. stowarzyszenia, z powodów zdrowotnych nie mógł wziąć udziału w uroczystości, odczytałem napisany prze niego tekst-przesłanie do młodzieży przyjęte rzęsistymi oklaskami. Pani Lipszyc opowiedziała o początkach eksperymentalnej „sześćdziesiątki”, której dyrektorowała w latach osiemdziesiątych. Występy zespołów artystycznych : śpiewaczych, tanecznych i czirliderek były na dobrym poziomie, wskazując, że młodzież zdobywa w szkole nie tylko wiedzę ogólną, ale może realizować się w innych aktywnościach. Rzut oka na wysoką ścianę wspinaczkową nasuwa miłą myśl, że jest ona eksploatowana przez górszczaków, może przyszłych miłośników gór.
Górski Band (foto ze strony www.Zespołu Szkól nr 49)Dla samej młodzieży ekscytujący był niewątpliwie występ zespołu muzycznego Górski Band, który mógł zademonstrować na żywo nowo zakupiony zestaw perkusyjny. W dniu Święta Szkoły i Patrona LX Liceum po raz pierwszy w Zespole Szkół nr 49 przeprowadzony został Festiwal Talentów, do którego zgłosili się przede wszystkim głównie uczniowie Szkoły Podstawowej. I tutaj dobra informacja: Pan Dyrektor Patoleta wspomniał nam o pojawiającej się możliwości nadania szkole podstawowej, będącej składową Zespołu Szkół nr 49 mieszczącego się przy ulicy Lwa Tołstoja 2, imienia Wojciecha Górskiego.
Wydarzeń związanych z tegorocznym Śwętem Szkoły było wiele a zainteresowanych odsyłamy do strony 60-tki: https://www.gorski.edu.pl/news/?gtnid=724#.
Wieczorem tego dnia w Archikatedrze sw. Jana odprawione zostało tradycyjne nabożeństwo poświęcone Patronowi Polski, św. Wojciechowi, Wojciechowi Górskiemu oraz wszystkim zmarłym nauczycielom i wychowańcom Szkół Górskiego na przestrzeni 147 lat ich istnienia. Tradycyjnie też stanęły w kościele poczty sztandarowe obu szkół: LX liceum na Bielanach i szkoły powszechnej w Pamiątce, noszących imię Wojciecha Górskiego.
W katedrze (fotografia z galerii na stronie www. LX Liceum)Wojciech Brański