Rodzice rotmistrza Jana Hlebowicza pochodzili z Ziemi Wileńskiej. Po zakończeniu II wojny światowej osiedlili się w Warszawie. Józef Hlebowicz uzyskał świadectwo dojrzałości w gimnazjum Wojciecha Górskiego w 1934 r. W tymże roku rozpoczął studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie uwieńczone dyplomem. W latach 1936 – 37 odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu i otrzymał przydział do 13 Pułku Ułanów Wileńskich w Nowej Wilejce pod Wilnem. Pułk ten wchodził w skład Wileńskiej Brygady Kawalerii. Otrzymał przydział do szwadronu, którym dowodził rtm. Kazimierz Zubicki.
W sierpniu 1939 r. został zmobilizowany i odbył Kampanię Wrześniową w macierzystym Pułku; Brygadą Wileńską dowodził Gen. Bryg. Konstanty Drucki Lubecki, a Pułkiem- płk dypl. Józef Szostak. Po wzięciu do niewoli sowieckiej podał się za zwykłego ułana. Tym sposobem uniknął Katynia. Jako pochodzący z Polski centralnej został przekazany do niewoli niemieckiej.
Wojnę spędza w oflagach niemieckich. Najdłużej przebywa w karnym obozie w Colditz. Po wojnie został adiutantem gen. dyw. Tadeusza Piskora w Polskich Siłach Zbrojnych w Londynie. Powraca do Kraju w 1947 r. Staje się działaczem społeczny i gospodarczym. Był współzałożycielem i wieloletnim prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Pax. W latach 1988-93 został pierwszym burmistrzem, a potem Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. Był też założycielem i prezesem Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych w Polsce, a także współzałożycielem, a później długoletnim przewodniczącym Stowarzyszenia Weteranów Kawalerii i Artylerii Konnej przy Kościele św. Anny (później św. Andrzeja w Warszawie). Wielokrotnie był odznaczany orderami wojskowymi i sojuszniczymi oraz cywilnymi. Jako Rotmistrz 13 Pułku Ułanów Wileńskich pozostawał wierny tradycji pułkowej, Miasta Miłego i Ostrej Bramy. Opatrzony Sakramentami zmarł 31 lipca 2000 r. Spoczął w grobie obok rodziców i symbolicznego grobu siostry zakatowanej w obozie w Ravensbruek.
ks. Jan Sikora (skrócona wersja mowy pożegnalnej)
Jan Hlebowicz był aktywnym działaczem Koła Wychowanków Szkoły Górskiego przy Towarzystwie Przyjaciół Warszawy, a od 1988 roku – reaktywowanego Towarzystwa byłych Wychowańców Gimnazjum pod wezw. św. Wojciecha, dawniej Szkoły Wojciecha Górskiego. W 1992 r. Towarzystwo nadało mu godność Członka Honorowego.
wb
Bibliografia:
Iwański Jan – Wspominając pana Józefa Hlebowicza, (wydruk komputerowy) TWSWG
Sikora Jan – komputerowy zapis mowy pożegnalnej