SYMPOZJUM NA JUBILEUSZ 125-LECIA SZKOŁY
Zgodnie z zapowiedzią, 14 grudnia ub. roku wspólnie z dyrekcją LX Liceum zorganizowaliśmy jednodniowe Sympozjum Jubileuszowe. Otwierający obrady dyrektor. B.Mackiel witał przybyłych gości: – przedstawicieli władz dzielnicy Bielany i kuratorium, – członków rodzin Górskich, Leszczyńskich i Kolisko, dyrekcję szkoły w Pamiątce z panią B.Galicz, aktualnym burmistrzem Tarczyna, na czele, – panią Jolantę Lipszyc, byłą dyrektor LX Liceum, wielce zasłużoną dla starań o nadanie liceum imienia Wojciecha Górskiego i restytucji naszego stowarzyszenia, panią Marię Wiro–Kiro, byłą wiceburmistrz gminy Warszawa-Bielany, pana Jerzego Kropacza, przewodniczącego Stowarzyszenia Oświatowego Rodziców, – bpa seniora Edwarda Materskiego, wychowanka Szkoły i prelegenta na sympozjum.
Szereg osób, które z różnych powodów nie mogły wziąć udziału w sympozjum, nadesłało „adresy” z życzeniami pomyślności obrad. Między innymi byli to: S.Popielarski (mat.1932), Z.Peuker (mat.1939), J.Urbański (mat.1939), J.Uszyński (mat.1934), K.Zanussi (mat.1955).
W organizacji sympozjum wspomagali nas sponsorzy, którym w tym miejscu bardzo serdecznie dziękujemy. Należeli do nich nasi koledzy: Edmund Górecki (mat.1928) i Mariusz Szafiański (mat.1952), oraz firma Globe Trade Centre (jest m.in. właścicielem największego centrum handlowego stolicy, Galerii Mokotów). W dyrekcji GTC pracuje syn naszej koleżanki Jolanty Kozłowskiej z domu Mieszkowskiej (mat.1951), pan Mariusz Kozłowski.
Jak już zapowiadaliśmy, w dalszym ciągu gotowi jesteśmy wydać, Jednodniówkę poświęconą sympozjum ,lecz do tej pory nie udało się nam zebrać od wszystkich prelegentów tekstów ich wystąpień. W tym miejscu należy zaznaczyć, że ramy 4-godzinnych obrad uniemożliwiły przyjęcie wszystkich propozycji wystąpień. Tym, którzy zgłosili chęć wygłoszenia prelekcji, a tego im nie umożliwiliśmy przepraszamy i jednocześnie zachęcamy do nadesłania tekstów, które zamieścimy w Jednodniówce.
Brak miejsca uniemożliwia nam tu szersze omówienie obrad sympozjum. A więc tylko pokrótce… Złożeniem było, żeby prelekcje nie powtarzały spraw i wydarzeń znanych z wcześniejszych publikacji i obejmowały nie tylko okres historyczny, ale również czasy bliższe dniu dzisiejszemu. Odbiciem tego założenia był wiek występujących na sympozjum prelegentów: lat naście mieli uczniowie XL Liceum czytający głośno listy Anieli i Wojciecha Górskich opracowane przez wnuczkę Wojciecha, Martę Czerniewicz, a 93 latami mógł się pochwalić, będący ciągle w dobrej formie nasz senior, hm. Michał Więckowski, który wspominał początki działalności 25 WDH. Obecnym na sympozjum zapadło z pewnością w pamięci emocjonalne wystąpienie Jerzego Staneckiego, jako reakcja z sali na wspomnienie Macieja Nassalskiego o jego ojcu, Tadeuszu, znanym nauczycielu „u Górskiego”, oraz relacja z dramatycznych momentów wybuchu Powstania Warszawskiego, jego pierwszych dni i budzących grozę chwil bombardowania gmachu szkoły na Górskiego, doświadczone przez – wtedy dziecko jeszcze – Ewę Grzelak (obecnie Cieplińską). Nie sposób nie wymienić też niezwykle ciekawej i budującej relacji o Sławomirze Modzelewskim opowiedzianą przez jego kolegę Jana Majdeckiego, -wspomnienia córki prof. Stanisława .Lorentza, samej też profesor, Aliny Kowalczykowej, o jej dziadku Ludwiku wywodzącym się z rodziny ewangelickiej, inspektorze szkolnym związanym ze Szkołą W. Górskiego, – żywego wspomnienia niedawnego absolwenta LX Liceum, Piotra Gasika, -bardzo osobistą relacji bpa Edwarda Materskiego o jego spotkaniach z kardynałem Stefanem Wyszyńskim, -wystąpienia pani Hanny Wołkiewicz przedstawiającego dawne i dzisiejsze dzieje szkoły w Pamiątce, -utrzymaną w lekkiej formie relację prof.. Krzysztofa Szymańskiego o tajnym nauczaniu na Górskiego, -czy, odsłaniającą dziewiczy obszar sportowych osiągnięć uczniów i absolwentów Szkoły, prelekcję Andrzeja Martynkina. Po zakończeniu sympozjum część uczestników udała się pod pomnik Wojciecha Górskiego w celu złożenia wieńców i kwiatów.
Z okazji przygotowań do sympozjum dotarliśmy do przechowywanych w Archiwum Dokumentacji Mechanicznej przedwojennych zdjęć dokumentujących życie szkoły, a także fragmentów powojennych kronik filmowych (lata 1951/52) z migawkowymi ujęciami przygotowań do matury oraz dzielnych zdobywców2 odznaki „Sprawny do pracy i obrony”. Oglądając te materiały w trakcie przerwy w obradach Sympozjum, w pięknie przygotowanej i wyposażonej Sali Pamięci na Nocznickiego, niejednemu łza się w oku zakręciła pewnie.
WITAMY NOWYCH CZŁONKÓW TOWARZYSTWA:
Bogusław Dipont (mat.1943), Piotr Jaźwiecki (mat 1944), bp.Edward Materski (mat1940),Stanisław Rudnicki (mat.1945), Krzysztof Słomczyński (mat.1951), Ewa Skopińska-Różewska (z domu Mokrzycka; mat.1951), Krzysztof Zditowiecki (mat.1957!!!).
INFORMACJA RÓŻNE
♣Mówimy: „Lepiej późno niż wcale”. Ostatnio udało się nam dotrzeć do pana Andrzeja Horsta, z zawodu archiwisty, wychowanka szkoły w Pamiątce, który opracował kompletną bibliografię prac Wojciecha Górskiego obejmującą lata 1880-1937. oraz bibliografię opracowań o Wojciechu Górskim i jego szkołach doprowadzoną do roku 1995.
♣ Poprzez kol. Horsta nawiązaliśmy też kontakt z innym wychowankiem szkoły w Pamiątce, kol. Czesławem Mirosławem Szczepaniakiem, bardzo płodnym poetą, publicystą i pisarzem. Kol. Szczepaniak wielkim sentymentem darzy swoją szkołę i przy różnych okazjach pisuje o niej i jej twórcy. M.in. opracował i wydał własnym sumptem kronikę szkoły w Pamiątce obejmującą lata 1947-1969, zaprowadzoną po wojnie przez jej długoletniego kierownika, Józefa Chodeckiego.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ
Komunikat ten ukazuje się ze znacznym opóźnieniem wynikłym z tego, że nie mogliśmy uzyskać ze spółdzielni SBM „Batory” akceptacji dla proponowanych terminów spotkań towarzyskich w lokalu przy ul. J.Bruna 20. Nie stać nas bowiem na wysyłanie korespondencji do ok.300 adresatów z samym tylko zawiadomieniem o spotkaniach; informację taką zawsze łączymy z Komunikatem.
23 kwietnia godz. 10.00 Dzień Patrona LX Liceum:.ul. Nocznickiego 7;Coroczna uroczysta msza święta w Archikatedrze św. Jana na Starym Mieście godz.18.00.
25 kwietnia (piątek) godz. 10.00 Dzień Patrona Szkoły w Pamiątce: (organizujemy wyjazd).
10 maja (sobota godz. 10.30) Zebranie ogólne (statutowe, coroczne) odbędzie się w Izbie Pamięci poświęconej W. Górskiemu w budynku LX Liceum na ul. T.Nocznickiego.
¹ Spotkania towarzyskie w kawiarni Domu Pielgrzyma „AMICUS” (wtorek), godz. 17-19 zasada ciągle ta sama: pierwszy wtorek miesiąca (nie świąteczny) z wyłączeniem lipca i sierpnia :1 kwietnia; 6 maja; 3 czerwca; 2 września; 7 października; 4 listopada; 2 grudnia.
¹ Spotkania towarzyskie w lokalu przy ul. J.Bruna 20 środa ) godz. 16.30- 19 21maja; 17 września