Tradycyjnie na św. Wojciecha (23 kwietnia) w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odprawiane jest nabożeństwo w intencji Wojciecha Górskiego oraz Jego Małżonki, zmarłych nauczycieli i wychowańców. W historycznych murach pojawiają się poczty sztandarowe z obu szkół – podstawowej w Pamiątce i LX Liceum na Bielanach, a celebrant w homilii opowiada przybyłym o Wielkim Pedagogu i jego dziele, które trwa już 145 lat.
W tym roku mszę celebrował ks. Maciej Jaszczolt, który pracując poprzednio w parafii tarczyńskie, dobrze poznał szkołę w Pamiątce i jej zaangażowanie w tradycję szkół Górskiego. W homilii przypomniał sylwetkę kardynała Stefana Wyszyńskiego, obecnie Błogosławionego, który był wychowańcem szkoły tylko przez kilka lat (1912-1915) i choć nie w niej otrzymał świadectwo maturalne, to jednak wysok cenił ją i jej Twórcę o, czego dowodem są właśnie ustanowione przez Niego coroczne nabożeństwa w archikatedrze.
Ks. Maciej omówił zasługi Wojciecha Górskiego w szerzeniu oświaty oraz polskości w okresie zaborów i wysoki poziom nauczania – i wychowania młodzieży -już po odzyskaniu niepodległości. Podkreślił też znaczenie prowadzonych przez szkołę w czasach okupacji kompletów tajnego nauczania na których ok. 200 uczniów uzyskało matury.
Na zakończenie mszy św. Ks. Maciej zaprosił wiernych do odwiedzenia Kaplicy Błogosławionego Kardynała Wyszyńskiego i odśpiewania Apelu Jasnogórskiego.
Relację z przebiegu uroczystości przekazali członkowie zarządu naszego stowarzyszenia, które zabiega o to, żeby niezależnie od okoliczności sztandary szkół Górskiego corocznie rozwijały w archikatedrze poczty sztandarowe ich uczniów (nawet w czasie pandemii).
B.S. i K.A.K.