SŁOWO WSTĘPU I UBOLEWANIA
Poprzedni komunikat, pisany był jeszcze w czerwcu ubiegłego roku. Mówi się: – Kawał czasu upłynął – ale to raczej my płyniemy niesieni nurtem życia i nie wiemy dokąd nas poniesie. Zapowiadaliśmy odsłonięcie kolejnej kopii popiersia Wojciecha Górskiego w szkole w Pamiątce, snuliśmy plany dalszych przedsięwzięć, żaden jednak prorok nie przewidział, że w następnym roku wpadniemy w sidła epidemii, o której wiedzieliśmy tyle, co mieści się na kilku linijkach w podręczniku historii. Jako doświadczeni przez nią (historię) prędzej spodziewalibyśmy się wojny. A do tego wszystkiego dochodzą jeszcze indywidualne przeżycia, te zwykłe – choroby ale i bliskie spotkanie ze stadkiem dzików wymuszające pierwszeństwo na drodze, i te nadzwyczajne – odejścia bliskich, na które nigdy nie jesteśmy przygotowani i nigdy nie możemy się z nimi pogodzić. Wybaczcie zatem drodzy górszczacy/górale zaniedbanie kontaktów, a ponieważ jednak jeszcze żyjemy, więc póki co wracamy „do roboty”.
SŁOWNIK BIOGRAFICZNY ABSOLWENTÓW I NAUCZYCIELI
Co najmniej dwa lata temu zainicjowaliśmy stworzenie słownika zawierającego biogramy ludzi związanych ze Szkołą Górskiego, oczywiście głównie absolwentów i nauczycieli. Zachęceni pozytywnym przyjęciem pomysłu w dalszym ciągu chcemy go realizować. Od początku jasne było, że najłatwiejsze do opracowania będą biogramy osób żyjących. Ale „materia” okazała się nie taka prosta. Na pewno część osób uważa, że ich biogramy, są już takiej wagi, iż pisać powinni je inni. Wprost odwrotnie podchodzą do tego problemu ci, którzy uważają, że właściwie to nie mają co o sobie pisać, bo przecież „nobla” nie dostali a z Muskiem, Gatesem czy Zuckermanem nie mogą konkurować. Summa summarum z napływem biogramów jest cienko, za mało żeby myśleć o wydaniu wiodącego zeszytu, stanowiącego zaczyn dla ewentualnego wydania książkowego. Nasuwa się zatem pomysł utworzenia strony internetowej naszego towarzystwa, na której można-by sukcesywnie zamieszczać biogramy, nie czekając na zebranie ich większej liczby. Do tej pory Towarzystwo Wychowanków znajduje się tylko na linkach stron internetowych obu szkół, warszawskiej i pamiątkowskiej. Własna strona z pewnością przyciągnie większe grono zainteresowanych, będziemy też mogli zamieszczać inne teksty, wiążące się życiem naszej szkoły. Będziemy wdzięczni za rady i sugestie, podzielenie się swoim doświadczeniem, a najlepiej za zaangażowanie w sprawę. Do tych, którzy swoich i/lub innych biogramów jeszcze nie napisali, apel: zróbcie to, póki jeszcze…Dla zachęty jednym, a autorom – ze słowem uznania dla ich wysiłku – dołączamy listę już posiadanych biogramów.
Uwaga!!! Zwróćcie uwagę na adres internetowy piszącego ten komunikat. Niestety, musiał się zmienić, podobnie jak smartfon i komputer, które poszły do wymiany. Tylko numer telefonu bez zmiany.
MISCELLANEA
►Szkoła w Pamiątce, od ubiegłorocznej „deformy” szkolnictwa już tylko podstawowa, w czerwcu 2019 r. obchodziła koniec roku szkolnego, jeszcze w starym stylu z udziałem ostatniej klasy gimnazjum. Hasłem obchodów było „W drogę! Bez drogowskazów. W drogę! Po własny sen”. Na początku uroczystości, obok kamienia upamiętniającego akt fundacji szkoły odsłonięta została kopia popiersia Wojciecha Górskiego. Kopia ta, wykonana z utwardzonego konglomeratu żywiczno-metalowego, ufundowana została w pełni przez naszą koleżankę szkolną pragnącą zachować incognito (udawało się jej utrzymać ten stan tylko przez pewien czas). Obok Fundatorki w uroczystości odsłonięcia pomnika brał udział Honorowy Obywatel miasta Blonia, nasz kolega (mat. 1948) Jerzy Oziemski. Młodzież patrzyła na niego z podziwem i uznaniem, bo Jerzy przybrał strój żołnierzy AK, jako że swego czasu właśnie był nim. W programie były ponadto dwa polonezy w wykonaniu trzeciej, ostatniej już klasy gimnazjum i ósmej klasy szkoły podstawowej oraz przedstawienie nawiązujące do historii szkoły Górskiego. Byliśmy w Pamiątce liczną, kilkunastoosobową reprezentacją. Małe są szanse, żeby to zdarzyło się w przyszłości…Wspomniane obchody nie były jedynym ważnym wydarzeniem w życiu szkoły. Zawitała do niej też ówczesna Minister Edukacji Anna Zalewska (z d. Gąsior) (↓), w bieżącym roku odwiedził też Pamiątkę kardynał Kazimierz Nycz (↑).
►Z Pamiątką, dawnym majątkiem Kopana i ziemią tarczyńską wiąże się osoba wychowanka tamtejszej szkoły, a naszego młodszego kolegi, Czesława Mirosława Szczepaniaka, wielokrotnie pojawiającego się w Komunikatach. Jego komputer produkuje coraz to nowe pozycje, które są następnie wydawane w postaci książkowej. W 2019 r. otrzymał nagrodę literacką im. ks. Jana Twardowskiego za zbiór wierszy „Ukradkiem”. W tym samym roku Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie wydał kolejny zbiór wierszy osadzonych w klimacie przez autora określonym, jako okolice „Kwitnącej Jabłoni”. Natomiast w tym roku mamy już egzemplarz kolejnego „alfabetu”: „Alfabet wąskotorowy” zainspirowany dawną kolejką wąskotorową do Grójca. Pozycja wydana też przez GOK w Tarczynie. Na prawdę brak słów dla wyrażenia podziwu dla naszego kolegi, któremu los nie szczędził udręk życia o jakich większość z nas nie ma pojęcia.
►Kolega Andrzej Całus (mat. 1947/48) emerytowany profesor SGH (SGPiS)), prorektor tej uczelni w latach 1982-1986, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego, prodziekan Wydziału Handlu Międzynarodowego…lista pełnionych funkcji jest długa. Z okazji 85-ej rocznicy urodzin doczekał się zaszczytnej „Księgi Jubileuszowej”wydanej przez uczelnię w 2009 r., której jeden egzemplarz przeznaczył dla naszego stowarzyszenia. Nie poprzestając na laurach kolega nasz wydaje sukcesywnie zbiory swoich prac naukowych poświęconych tematyce Unii Europejskiej, ostatnio wydał „Blaski i cienie Unii Europejskiej (1995-2019).
►Epidemia odciska piętno na wszystkich ale w szczególności uwzięła się na „starszaków”. Cóż robić, trzeba się izolować od innych, najlepiej na kilometr. W marcu, na samym początku wydarzeń, w drugą środę jak zwykle, drzwi do siedziby na Starym Mieście były otwarte, lecz poza klucznikiem nikt nie przybył. Spotkania zostały zawieszone do czerwca, kiedy to pod gotyckim sklepieniem lokalu nr 1 przy Nowomiejskiej 5 zebrało się w miłej atmosferze siedmioro naszych członków.
POŻEGNANIA
⸭ 7 listopada zmarł w Warszawie członek Towarzystwa Wychowańców, Wiktor Reyzz-Rubini znany też jako Rey Wiktor, urodzony 4 grudnia 1931 r. w Warszawie. W naszej szkole uczył się w latach 1945-1948. był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ostatnia jego książka „Złe milczenie” dotyczyła postaci marszałka Rydza Śmigłego (wyd. Antyk). Nieczęsto Go widywaliśmy, ale utrzymywał kontakt z naszym towarzystwem, raz nawet przyjechał do Pamiątki na szkolne uroczystości i bardzo to sobie chwalił. Będzie go nam brak.
⸭ Z opóźnieniem dotarła do nas wiadomość o śmierci naszej szkolnej koleżanki Jolanty Jabłońskiej z d. Lesickiej, maturzystki z roku 1952. Zmarła 20.VII.2019 r.
⸭Przy próbie kontaktu z kol. Włodzimierzem Rejchertem (mat.1947/48) dowiedzieliśmy się od osób mieszkających pod przypisanym adresem, że już nie żyje, prawdopodobnie zmarł w 2014 r. Wcześniejszej informacji nie otrzymaliśmy ani od rodziny, ani od kolegów z klasy.
Zarząd
lipiec 2020