TRZY ZDANIA
W odróżnieniu od sceny politycznej, a w szczególności reformowanego szkolnictwa (bez opiniotwórczego udziału samego środowiska), życie byłych wychowańców naszej szkoły biegnie względnie spokojnie. Kto się miał obrazić, to się obraził i już go nie widujemy, a kto wspomnienia i braterskie więzi wyżej ceni od bieżącej „walki międzyplemiennej” wpada na spotkania staromiejskie, które są rodzajem kapsuły przenoszącej nas w czasie do szkolnych lat. A jeśli zdrowie już niektórym nie pozwala na fizyczny udział w spotkaniach, to przynajmniej sygnalizują swoje braterstwo choćby dobrym słowem lub hojnym gestem wspierając różne przedsięwzięcia podejmowane przez Zarząd.
PAMIĄTKA. ODSŁONIĘCIE POPIERSIA WOJCIECHA GÓRSKIEGO
Szkoła w Pamiątce zaprasza na uroczystość zakończenia roku szkolnego w dniu 18 czerwca, godz.16.
Główne punkty programu:
odsłonięcie popiersia Fundatora,
pożegnanie szkoły przez ósmą klasę,
pożegnanie szkoły przez klasy gimnazjalne (do czasu „dobrej zmiany” działało w Pamiątce Gimnazjum im. Wojciecha Górskiego, działało bez zarzutów).
Uroczystości uświetnią występy młodzieży i zbiorowe wykonanie poloneza. O godz.20 rozpocznie się bal absolwentów (chyba bez nas). Dla osób zdezorientowanych drugim już odsłonięciem popiersia Górskiego – wyjaśnienie. W 2018 r. wyegzekwowanie od wykonawcy kopii popiersia dla Pamiątki stało się nie realne i podjęto starania o znalezienie nowego wykonawcy. Po powtórzeniu korowodu procedur: pozwolenie władz miasta, wykonanie formy (matrycy) i odlewu – zupełnie niespodziewanie poprzedni wykonawca dostarczył nam gotową kopię gipsową. Dzięki temu uroczystości 100-lecia mogły się odbyć w terminie. Ponieważ nowa, dodatkowa kopia jest odlewem z trwałej żywicy to może ozdabiać dziedziniec szkolny. Reasumując Górski będzie spoglądać na postawiony przez siebie budynek szkoły i zasadzony swymi rękami dąb zwany Wojciechem. Jednego tylko nie wiemy. – Czy w uroczystościach weźmie udział fundator tej kopii, do tej pory nierozpoznany KOLEGA szkolny? A może KOLEŻANKA?
MISCELLANEA
■ Koniec roku 2018 znamiennego 100-leciem odzyskania niepodległości i 140-leciem powstania szkoły Górskiego tradycyjnie zakończyliśmy jasełkami w Pamiątce.
■ 18 kwietnia br. maturzyści LX Liceum im. Wojciecha Górskiego z 1989 r. urządzili spotkanie poświęcone 30-leciu matury, na które zaproszeni zostali byli dyrektorzy „sześćdziesiątki” Jolanta Lipszyc i Bohdan Mackiel wraz z gronem nauczycieli. Kiedy wieść o spotkaniu zaczęła rozchodzić się w Internecie, okazało się, że chętnych do udziału w spotkaniu z innych roczników jest więcej i ostatecznie w „Piwnicy” na Potockiej stawiło się około 300 osób! Było hucznie i wesoło a kiedy puszczono film pokazujący „jakimi byliśmy przed 30 laty” zrobiło się nawet sentymentalnie.
■ 23 kwietnia jak co roku,w archikatedrze warszawskiej św. Jana celebrowana była msza poświęcona Wojciechowi Górskiemu z udziałem pocztów sztandarowych obydwu szkół – warszawskiej i pamiątkowskiej. Trzeba zaznaczyć, że dzień św. Wojciecha wypadł w tym roku w pierwszym dniu po świętach wielkanocnych, kiedy trwała jeszcze przerwa w zajęciach szkolnych. Niezależnie od poziomu religijności udział w tej uroczystości budzi w nas zawsze podniosłe przemyślenia. Ile historycznych momentów miało miejsce w skromnych murach tej katedry i jak tragiczne były jej dzieje… Powaga chwili i miejsca oraz widoczne zaangażowanie uczniów biorących udział w pocztach sztandarowych pozwala nam myśleć, że i dla nich było to wielkie przeżycie. Zapowiadając intencję mszy ks. wikary Bartosz Szoplik w kilku słowach skreślił znaczenie szkoły powołanej przez Górskiego w czasach zaboru dla odzyskania niepodległości. A na zakończenie zaprosił zebranych na przyszłoroczne nabożeństwo. I wtedy wiele osób z pewnością pomyślało, że to dobra nowina. Dobra, bo w czasach politycznego chaosu, zmian sięgających fundamentów ustroju państwa, jest coś stałego, czego zmiany te nie sięgają.
■ Jerzy Oziemski, kolega z rocznika mat.1948 uaktywnił swoje kontakty z naszym stowarzyszeniem i hojnie wsparł projekt wykonania kopii popiersia Górskiego. Opracował też zestaw szkolnych zdjęć, które wzbogacą zbiory stowarzyszenia. Jest przedstawicielem wielopokoleniowej rodziny związanej z podwarszawskim Błoniem. Jako urodzony „błoniak” i działacz społeczny opracował bogato ilustrowaną księgę osnutą na tle własnych przeżyć, poświęconą dziejom miasta w ostatnim stuleciu i ludziom z nim związanym „Urodziłem się .w Błoniu”, wydaną w 2018 r.
POŻEGNANIA
W 2018 r. zmarło dwóch naszych kolegów z rocznika maturalnego 1952:
28 sierpnia odszedł Witold Thumenas a 1 listopada – Krzysztof Janusz Boczkowski.
Witek był długoletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Architektury PW, współzałożycielem pracowni architektonicznej HTT, twórcą domów drewnianych z bala typu „Chata”, wiceprezesem SARP. W 1986 r. odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi. W imieniu Wydziału żegnał Go na Cmentarzu Powązkowskim wice-dziekan wydziału.
Krzysztof ukończył studia na Akademii Medycznej i przez część życia realizował się jako specjalista w dziedzinie genetyki i seksuologii (dr, dr hab., prof.). Napisał kilka monografii, z których „Płeć człowieka” i „Homoseksualizm” były trzykrotnie wznawiane. Drugą dziedziną Jego zainteresowań i pasją była poezja, która w późniejszym okresie życia już dominowała. Oprócz wielu nagradzanych tomów poezji własnej zajmował się tłumaczeniami, głównie T.S.Eliota. Wybór jego poezji miał 6 wydań wysoko ocenianych i wielokrotnie nagradzanych.
UZUPEŁNIENIE LISTY DARCZYŃCÓW (zamieszczonej w Komunikacie 2/2018)
Wojciech Brański
Maria Kaczyńska
Andrzej Gzel
Jolanta Kozłowska (Mieszkowska)
Maria Leszczyńska
Elżbieta Migdal (Niewęgłowska)
Wszystkim koleżankom i kolegom, którzy nadzwyczaj hojnie złożyli się na realizację wspólnego projektu serdecznie dziękujemy. Pokazaliście wielkie serce i przywiązanie do dobrej tradycji, którą tworzyła nasza szkoła. Dzięki Wam ucieleśniony w popiersiu Patron, Wielki Pedagog, Mądry Patriota – po prostu Dobry Człowiek i Przyjaciel Młodzieży – wita codziennie uczniów obu szkół noszących Jego imię.
Specjalne podziękowania należą się DARCZYŃCY/DARCZYŃCZYNI, który, w obliczu wcześniejszego niepowodzenia naszych starań o wykonanie kopii popiersia dla szkoły w Pamiątce, zupełnie samodzielnie znalazł innego wykonawcę, sfinansował prace rzeźbiarskie i doprowadził projekt do końca. Kepi z głów! – nie brzmi to szczęśliwie, więc raczej tradycyjnie – Chapeau ba! – mili górszczacy vel „Górale”
* * *
Z okazji zbliżającej się kanikuły
życzymy wszystkim koleżankom i kolegom
udanego wypoczynku
Zarząd
czerwiec 2019