Komunikat 2015
SPOTKANIA NA STARYM MIEŚCIE
Nie zważając na ocieplenie klimatu i burze polityczne a nawet – według niektórych komentatorów – polityczną rewolucję, ciągle spotykamy się na Starym Mieście (Nowomiejska 5 m 1). Spotkania niezmiennie mają charakter towarzyski, nie sformalizowany. Pewne urozmaicenie stanowią odwiedziny potomków nieżyjących kolegów lub osób poszukujących informacji o takichże. Wymienić można wizytę pana Piotra Góreckiego, syna Edmunda, zasłużonego, honorowego członka naszego stowarzyszenia. Pan Piotr nie tylko opowiadał o dokonaniach swego ojca, ale urządził pokaz zdjęć przedstawiających jego postać w różnych okresach bogatego życia. Wręczył też nam biografię swego taty. Autobiografię innego kolegi, zmarłego w tym roku Tadeusza Tołłoczki, przekazał nam jego wnuk, Andrzej Rybus-Tołłoczko.
Pani Elżbieta Ciborowska, pisząca dla Słownika Biograficznego hasło związane z osobą Tadeusza Święcickiego (1893-1973), też ucznia Szkoły Górskiego, opowiadała o swojej pracy i apelowała o materiały mogące wzbogacić jego biogram.
Zupełnie inny charakter miało zorganizowane w sierpniu ad hoc spotkanie ze Staszkiem Klasą (matura 1952), który wyjechał z kraju jeszcze w 1957 r., a ostatni raz widzieliśmy go 17 lat temu na spotkaniu tegoż rocznika. Profesjonalnie interview przeprowadził w czasie tego spotkania Andrzej Chodakowski, a trzeba przyznać, że jego interlokutor miał życie niezwykłe i osiągnięcia niemałe; nie tylko w matematyce (do dzisiaj wykłada na uniwersytecie w Kanadzie) – do Polski przyjechał z uroczym synem (6-o latkiem) i piękną, młodą żoną.
Oprócz staromiejskiego lokum, w okresie wakacyjnym korzystamy z gościnności Karola Kotkowskiego i spotykamy się w jego daczy nad Bugiem. Tego lata miał miejsce jeden tylko „najazd wychowańców”. Drugi nie odbył się ze względu na wysoką temperaturę (signum temporis!).
KOPIA POPIERSIA WOJCIECHA GÓRSKIEGO
Przełom, mili wychowańcy (byli, dzisiejsi i przyszli) Szkół Wojciecha Górskiego! Przełom! Po długim okresie poszukiwań wykonawcy i załatwiania stosownych formalności, mamy wreszcie zgodę władz miasta i wykonawcę wskazanego przez warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Właśnie podpisujemy umowę na wykonanie dwóch kopii popiersia (wykonanego w 1936 r. przez Władysława Szyndlera), stojącego obecnie na niewielkim postumencie przy ulicy Górskiego. Kopie są przeznaczone dla obu szkól, bielańskiej i pamiątkowskiej. Zarząd Towarzystwa ma nadzieję, że nie zawiedziecie i Wasze wsparcie nie będzie tylko słowne… Numer konta bankowego jest w stopce.
TO I OWO
Staramy się informować o docierających do nas materiałach dotyczących naszej szkoły.
Od dawna znane są nam opracowania dotyczące wcześniejszych lat szkoły w Pamiątce kol. Czesława Mirosława Szczepaniaka, jej wychowanka. Ostatnio otrzymaliśmy, w kontynuacji serii alfabetów („Alfabet na Pamiątkę”, „Drugi Alfabet”) „Alfabet bez szkolnej wymówki”, w którym pod literami B, P i U autor kreśli kilka miłych zdań również o naszym stowarzyszeniu. Dziękujemy!
Trzema egzemplarzami opracowania „Wspomnienia z czasów szkolnych w Liceum im. Wojciecha Górskiego” obdarzyła zarząd i archiwum stowarzyszenia Iga Bahrynowska-Fic (mat. 1952). W kserograficznie powielonym tekście, pisanymi w lipcu tego roku, autorka zawarła wiele kopii zdjęć szkolnych i wspomnień o nauczycielach. Gratulujemy i zachęcamy innych do twórczego „przysiadania fałdów”.
W październikowym numerze Stolicy ukazał się tekst W. Brańskiego „Z gruzów i zgliszczy” przedstawiający, w oparciu o formalne sprawozdania wizytatorów, kilka powojennych lat naszej szkoły, do jej upaństwowienia w 1949 r.
PAMIĄTKA. W PAMIĄTCE
Spotkań w Pamiątce było w tym roku kilka. Niektórzy „bywalcy” rozpatrują już możliwość przeniesienia się do Tarczyna, skąd do Pamiątki byłoby bliżej…
Najważniejszą tegoroczną okazją do odwiedzin Pamiątki były jesienne obchody 90-lecia Szkoły, połączone z inauguracją klas pierwszych gimnazjum. Pierwszoklasiści dostali tradycyjne czapki, a starsze roczniki przygotowały spektakl. Nie sposób w skondensowanej formie Komunikatu opisać widowisko. Koleżanka, praktykujący ciągle lekarz, uodporniona chyba na łatwe emocje, po imprezie powiedziała, że wzruszyła się do łez.
Z okazji jubileuszu dyrekcja szkoły wydała jednodniówkę/biuletyn „Szkoła po dębami”, w której znalazły się też wypowiedzi i teksty wychowanków obu szkół, warszawskiej (czyli nasze) i pamiątkowskiej.
Inną ważną okazją był Festiwal Patriotyczny, któremu patronowała pani Burmistrz Tarczyna oraz Starostwo Powiatowe w Piasecznie.
W czerwcu zorganizowany został wyjazd do Pamiątki 5 osób w celu dokonania nagrań „historii mówionej”, samodzielnie przeprowadzonych przez uczniów szkoły. Trudno byłoby wskazać lepszą formę integrujących działań odległych w czasie pokoleń szkół W. Górskiego.
POŻEGNANIA
O odejściach koleżanek i kolegów dowiadujemy się nieraz post factum. I tak informujemy, że: 6.10.2011 r. zmarł Józef Cieński ur. w 1924 r., matura okupacyjna.
8.06.2014 zmarł, kiedyś aktywny członek stowarzyszenia, uczeń Szkoły Górskiego w latach 1934-1944, Tadeusz Tołłoczko, powstaniec warszawski (patrz wyżej).
Niespodziewanie dla nas kolegów z klasy 11 A (mat.1952), 6 lipca b.r. zmarł Wojtek Wacław Albiński, przez wiele lat (od 1963 r.) nie obecny w kraju, a w początku trzeciego tysiąclecia obja-wiający się jako pisarz, znajdujący uznanie czytelników i krytyków, autor nagrodzonego tomu opowiadań południowo-afrykańskich „Kalahari” i kilku innych książek.
Niech spoczywają w spokoju…
***
Tradycyjne jasełka w Pamiątce odbędą się w tym roku w poniedziałek 21 grudnia, początek godz. 1700. Podobnie jak w zeszłym roku chcemy zorganizować wyjazd zbiorowy, więc prosimy o wcześniejsze zgłoszenia. Coraz liczniejsza grupa tych, którzy w Pamiątce już byli, daje dowody, że warto tam jechać.
Przypominamy. Ostatnie tegoroczne spotkanie na Starym Mieście (tel. 22 831 53 52) odbędzie się w tym roku dość wcześnie, bo już 9 grudnia w godz. od 17oo „do ostatniego klienta”. Pierwsze spotkanie A.D. 2016 – 13 stycznia i następne, zgodnie z regułą „druga środa miesiąca”: 10 II, 9 III, 13 IV, 11 V, 8 VI.
Mamy pewna pulę wykonanych na zamówienie kopii przedwojennego znaczka Towarzystwa z nieprzemijającym mottem: W pracy, wiedzy i miłości bratniej przyszłość nasza, które są dostępne w trakcie spotkań.
***
Wszystkim członkom i sympatykom Towarzystwa byłych Wychowańców życzymy
Zdrowych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia
Do siego roku
W imieniu Zarządu
Wojtek Brański