Syn Józefa. Maturę otrzymał w Szkole Wojciecha Górskiego w 1934 r.
Ukończył Szkołę Podchorążych w………
Na podstawie rozkazu Departamentu Dowodzenia Ogólnego Ministerstwa Spraw Wojskowych L.dz. 2127/tjn. z 22 maja 1937 roku w Sieradzu został sformowany Ośrodek Sapersko-Pionierski 10 Dywizji Piechoty. Ośrodek był organicznym pododdziałem saperów 10 Dywizji Piechoty. Pod względem wyszkolenia podlegał dowódcy 3 Grupy Saperów. Ośrodek stacjonował w Sieradzu i był jednostką mobilizującą. Pod względem mobilizacji materiałowej był przydzielony do 31 pułku Strzelców Kaniowskich. Zgodnie z planem mobilizacyjnym „W”, w mobilizacji niejawnej, w grupie jednostek oznaczonych kolorem żółtym, formował „baon saperów nr 10” dla 10 Dywizji Piechoty. Dowódcą plutonu był ppor. Stanisław Bożałek.
Biogram Stanisława Józefa Bożałka będzie uzupełniany w miarę pozyskiwania danych.
M.M. i W.B.
Niczego nie wiemy o kolejach losu Stanisława w okresie wojny 1939 r. i jego drodze na Wyspy Brytyjskie. Po zgłoszeniu się do Polskich Sił Powietrznych (PSP) został awansowany do stopnia porucznika i przydzielony do 1 bsap w Szkocji, nr sł. RAF P-1977. [Jak trafił do RAFu?]
Odznaczenia ML (?)
Ze skąpych przekazów ustnych Wojciecha Kulczyka wiemy, że Stanisław brał udział w locie samolotu Avro Lancaster (bombowiec), który w drodze powrotnej z akcji lądował awaryjnie na ziemi brytyjskiej paląc się. Załoga, w tym pełniący rolę nawigatora Stanisław, ulegli ciężkim oparzeniom, w jego przypadku wymagających rekonstrukcji twarzy i ręki. Nie przeszkodziło to Stanisławowi pojąć za żonę Irlandkę Mary, która urodziła im trójkę dzieci. Zamieszkali potem wszyscy w Płd. Afryce, w miejscowości Paarl..
Bibliografia:
https://listakrzystka.pl/bozalek-stanislaw-jozef/https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanydetale_wyszukiwarka_bazy_personalne/144501/https://encyklopedia.biolog.pl/index.php?haslo=10_Batalion_Saper%C3%B3w_(1939)