Jan Adam Maklakiewicz – kompozytor, dyrygent, pedagog oraz publicysta i krytyk muzyczny. Grał na organach, skrzypcach, altówce i fortepianie.
Był trzecim spośród 12 dzieci Jana i Rozalii z Izbickich Maklakiewiczów. W 1905 Jan Maklakiewicz (ojciec) przeniósł się wraz z rodziną do Mszczonowa, gdzie w miejscowym kościele parafialnym został organistą, prowadził chór oraz strażacką orkiestrę dętą. Dwaj spośród braci Jana Adama – Franciszek i Tadeusz Wojciech – również byli kompozytorami. Pierwszym nauczycielem był ojciec, a jego pierwszą kompozycją wykonaną publicznie była kolęda, wykonana w mszczonowskim kościele w 1918.
Wykształcenie ogólne zdobywał w latach 1917–1921 w warszawskim Gimnazjum Wojciecha Górskiego (matura 1921). W latach 1919–1922 uczył się także w Wyższej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie gry na skrzypcach w klasie Leopolda Binentala, harmonii pod kierunkiem Michała Biernackiego oraz kontrapunktu u Felicjana Szopskiego. W latach 1921–1925 studiował kompozycję w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. W 1926-1927 studiował w Ècole Normale de Musique u Paula Dukasa w Paryżu, gdzie jednocześnie działał w Stowarzyszeniu Młodych Muzyków Polskich oraz prowadził chór mieszany w ośrodku polonijnym. Był jednym z pierwszych polskich kompozytorów w okresie międzywojennym, którzy uzyskali stypendium we Francji.
W latach 20. i 30. XX w. był profesorem harmonii w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie, a w latach 1927–1929 uczył przedmiotów teoretycznych i dyrygował chórem w Konserwatorium Heleny Kijeńskiej – Dobkiewiczowej w Łodzi.
Przed wojną był także organistą i kierownikiem chóru w kościele Św. Krzyża w Warszawie, uznawanym za jeden z najlepszych chórów kościelnych w Polsce. Prowadził także chór i orkiestrę fabryki zbrojeniowej przy Forcie Bema oraz chóry: „Znicz” Pracowników Gazowni Miejskiej, „Lira” Akademickiego Koła Muzycznego na Uniwersytecie Warszawskim i chór młodzieży handlowej Regularnie pisywał recenzje muzyczne do „Kuriera Porannego”. Był założycielem (1934) miesięcznika „Chór”. Ponadto w latach 1926-39 współpracował z Teatrem Polskim w Warszawie, a po wojnie z Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Teatrem Starym w Krakowie oraz Teatrem Narodowym, Teatrem Kameralnym i Teatrem Syrena w Warszawie. W 1937 nawiązał też współpracę z Polskim Radiem.
W wyniku niemieckiego bombardowania w 1939 roku spłonął dom parafialny oraz mieszkanie rodziny Maklakiewiczów. Zniszczeniu uległy m.in. kompozycje i nuty, w tym prawie cały dorobek kompozytorski jego brata Franciszka.
Podczas II wojny światowej Jan Adam Maklakiewicz pracował jako pianista w kawiarni „Café Club” w Warszawie, a następnie w prowadzonej przez znanego aktora i reżysera Emila Chaberskiego kawiarni „Znachor”, która była miejscem spotkań konspiracyjnych.
Od 1945 do 1947 był dyrektorem Państwowej Filharmonii w Krakowie, a w latach 1947–1948 dyrektorem Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 1949 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie na stanowisku profesora kompozycji, instrumentacji i kontrapunktu. Działał także w Senacie PWSM w Warszawie i pracował na stanowisku dziekana wydziału Kompozycji, Teorii i Dyrygentury. Jego uczniami są m.in. Jerzy Tyszkowski, Antoni Szaliński, Miłosz Magin i Benedykt Konowalski.
Najważniejszą dziedziną twórczości Jana Adama Maklakiewicza, którą wszedł do historii muzyki polskie były kompozycje. Charakteryzowały je tendencje archaizujące, orientalne i folklorystyczne. Wikipedia wyróżnia 24 utwory na orkiestrę poczynając od Wariacji symfonicznych (1922), a kończąc na Tryptyku morskim (1953). Znajdują się pośród nich tak znane utwory jak balety (Shiwohumi, Cagliostro w Warszawie i Złota kaczka), poematy symfoniczne (Ostatnie werble, Grunwald), suity (Huculska, Łowicka), koncerty, pieśni oraz inne formy kompozycji muzycznych. Na liście wymienionych 16 utworów kameralnych, organowych i chóralnych znajdują się także romanse, kołysanki, preludia oraz pieśni ludowe. Był kompozytorem kilkunastu pieśni „masowych”, upowszechnianych w latach tzw. Polski Ludowej.
W 1947 otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa, a w 1954 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości muzycznej oraz zasługi na polu upowszechnienia kultury muzycznej.
W latach powojennych w Szkole Górskiego na ul. Smolnej uczyła się również jego córka Kinga Maklakiewicz.
M.M
1. Maria Wacholc Jan Adam Maklakiewicz. Monografia, Wyd. Muzyczne Triangl, Warszawa 2012
2. Lasocki Jan, Majdecki Jan (red.) – Wojciech Górski i jego szkoła, PIW (Biblioteka Syrenki) 1982
3. Wikipedia
4. Culture.pl (link:Twórcy), serwis informacyjny prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie